ЧОМУ В УКРАЇНІ відбуваються рейдерські захоплення агропідприємств?
Більшість рейдерських конфліктів виникають через прогалини в законодавстві, стару документацію, неправильно оформлені документи, а також через протиправні дії реєстраторів, які дуже часто не несуть відповідальності за них.
«Позитивний момент у всій цій проблемі полягає в тому, що у 2020 році вступив в силу закон, спрямований на забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок. Таким чином влада спрацювала на часткове запобігання протиправному поглинанню та захопленню підприємств в аграрному секторі економіки, а також вирішення інших питань у сфері регулювання земельних відносин », - каже Василь Рущак.
У законодавчому документі прописано вдосконалення процедури держреєстрації земельних ділянок, прав на них, взаємодії Державного земельного кадастру та державного реєстру прав на нерухоме майно. Тобто, як пояснює адвокат, завдяки посиленню складності процедури стало важче здійснювати певні протиправні дії на етапі реєстраційних процесів, які внаслідок приводили до рейдерства.
СИТУАЦІЯ ЗІ ЗМІНОЮ ВЛАДИ ПОСТІЙНО КОЛИВАЄ «РИНОК» РЕЙДЕРСТВА
Якщо говорити про динаміку, то через запуск ринку землі рейдерство знову активізувалося в 2020 році - у попередні роки спостерігалося невелике затишшя. Рейдери, як правило, спочатку звертають увагу на компанії, у яких є якісь проблеми. Стара документація, старі договори, корпоративні конфлікти - все це дає їм певне підґрунтя і привід для того, щоб в подальшому вчинити протиправні дії.
«Плюс до всього, власникам не завжди на руку грають деякі дії Госгеокадастра. У 2020 - початку 2021 років багато земель, які були в користуванні осіб за старими договорами або актами, які не були зареєстровані в Державному земельному кадастрі, зазнали масового розподілу по 2 га, і, відповідно, потім на них заходили вже нові власники. Це можна вважати одним з видів рейдерства, адже фермерів позбавляють землі », - повідомив експерт.
Агрорейдерство - це явище, яке відбувається з регулярною періодичністю. За словами адвоката, зазвичай воно активізується в період місцевих виборів, коли органи місцевого самоврядування ще не отримали всіх повноважень, або під президентські вибори, які тягнуть за собою зміну державних органів: «Починаючи з 2020 року і до сьогоднішнього дня існує проблема частої зміни керівників держ. органів. Вони приходять на термін до півроку, і ці постійні зміни дають підстави людям, може навіть чиновникам нижчої ланки здійснювати якісь протиправні дії, поки їх так само не змістили. Ситуація зі зміною влади постійно коливає «ринок» рейдерства».
РЕЙДЕРИ ЙДУТЬ ТУДИ, ДЕ Є ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ
Початковим етапом підготовки рейдерського захоплення зазвичай є цілеспрямований моніторинг ситуації для визначення слабких місць бізнесу. Тому, головне правило для попередження рейдерства - Вам необхідно знати все, що відбувається на Вашому підприємстві. Непогашені боргові зобов'язання (наприклад, перед фінансовою установою, банком, який через непереборні, несприятливі обставини потрапив в список «виведених з ринку»), неефективне управління та внутрішні корпоративні конфлікти між учасниками, недоліки установчих документів, які вчасно не були приведені у відповідність з чинним законодавством, порушення закону або конфлікти з контролюючими / правоохоронними органами, конкретними працівниками (в тому числі колишніми працівниками) цілком можуть стати «ахіллесовою п'ятою» і приводом для розгортання процесу захоплення.
Однак, найбільш частою причиною все ж стає проблема з документацією.
Якщо документація стара, її необхідно привести в належний стан, відповідно до норм чинного законодавства. Якщо не здійснені якісь реєстраційні дії в Держгеокадастрі, то потрібно це зробити, тому що саме за ідентифікуючими ознаками кадастрового номера можна здійснювати моніторинг своїх об'єктів.
Професійний приклад зі своєї практики наводить і адвокат Василь Рущак:
«Наприклад, судимося ми по одній справі і час від часу моніторимо по кадастровому номеру земельну ділянку. В один момент відкриваємо і бачимо, що цієї ділянки вже немає в кадастрі. Відповідно переходимо у вкладку "архів" і бачимо наш ділянку там, а на ній вже багато нових маленьких ділянок. У зв'язку з цим терміново подали в суд заяву про забезпечення позову, а коли суд її нам задовольнив, звертаємося в Держгеокадастр і припиняємо протиправний процес щодо даної ділянки».
Крім того, існують і інші зручні способи моніторингу для власників.
Всім відома така програма як SMS-Маяк від Міністерства юстиції, яка як раз попереджає про внесення змін по частині реєстрації як нерухомого майна, так і юридичної особи.
Експерт: "Моя порада всім і, зокрема, клієнтам, яких я веду, - замовити фінансовий і юридичний аудити підприємства і всього майна. За результатами цих аудитів якраз визначаються проблемні питання щодо майна, корпоративних відносин, відносин з працівниками, проблеми в частині купівлі-продажу або оренди (з договорами). Такі аудити допоможуть виявити всі існуючі проблеми, які в результаті можна буде усунути і попередити таким чином рейдерство. Адже ми пам'ятаємо - рейдери йдуть туди, де є проблемні питання ".
ІНСТРУКЦІЯ: ЩО РОБИТИ ВЛАСНИКАМ У РАЗІ ОТРИМАННЯ ПОГРОЗ
«Послідовність дій безпосередньо залежить від того, яка саме загроза надійшла. Якщо Ви вже отримали відомість про вчинення якихось дій, необхідно терміново звертатися до суду. Якщо якісь реєстраційні процеси, можна звернутися в Мін'юст зі скаргою для їх скасування. Однак у мене є 3 простих, універсальних поради, до яких потрібно вдатися відразу ж, якщо надійшов перший дзвіночок про можливе рейдерство:
1. Найняти фізичну охорону, та зберігати документи у безпечному місці;
2. Якщо до Вас прийшли з метою силового захоплення, обов'язково викликати поліцію;
3. Звернутися зі скаргою до Міністерства юстиції або суду », - каже Василь Рущак.
ФІЗИЧНА ОХОРОНА ПІДПРИЄМСТВА
Якщо є можливість, необхідно одразу ж замовити фізичну охорону підприємства - це найефективніший захід на перший час, оскільки за документальним рейдерством завжди слідує силове. Охорона допоможе хоча б частково призупинити процес захоплення до того моменту, як приїдуть поліцейські.
ЗБЕРІГАННЯ ДОКУМЕНТІВ У БЕЗПЕЧНОМУ МІСЦІ
Після того, як відбулося силове рейдерство, документи, що знаходилися на підприємстві (в сейфах, ящиках і т.д.), опиняться в руках рейдерів. І в такому випадку буде складніше домогтися швидкого сприяння і вирішення всієї цієї ситуації.
Тому продумайте наперед безпеку всієї документації - обов'язково подбайте про наявність дублікатів установчих документів та документів, що засвідчують право власності на активи, або їх нотаріальних копій, інакше в разі рейдерства Вам доведеться витратити час на збір інформації, відновлення документів та ін. Як превентивний захід - виключити зберігання важливих документів в основних приміщеннях підприємства, куди можуть проникнути.
«Краще зберігати документацію в окремих приміщеннях (особливо копії - окремо від оригіналів), бухгалтерії (якщо вона розташована в іншій будівлі), банківському сейфі або ж будинку у власників (не дуже надійно). Як варіант - укласти договір з особами, які займаються зберіганням документації », - зазначає адвокат.
СКАРГА ДО МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ
Перш ніж подавати позов до суду, можна використовувати такий інструмент захисту як звернення до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України (далі - Антирейдерська комісія). Це дозволить швидше повернути майно законному власнику шляхом скасування реєстраційних дій, здійснених рейдерами. Антирейдерська комісія розглядатиме скаргу протягом 30 днів, тоді як судове оскарження таких дій буде тривати в середньому 2-4 місяці тільки в суді першої інстанції. Потрібно враховувати, що іноді розгляд затягує і комісія.
ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ
Наступним і обов'язковим кроком для ефективної зупинки рейдерського захоплення є звернення до суду з позовом про визнання недійсною угоди, яка стала підставою для здійснення незаконних реєстраційних дій, з апеляційною скаргою на рішення суду, а також звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального злочину.
БОРОТЬБА З РЕЙДЕРСТВОМ В УКРАЇНІ
На жаль, на сьогоднішній день в Україні ведеться не дуже ефективна боротьба з цим видом злочинів. Серед вжитих заходів, як каже Василь Рущак, можна відзначити тільки зміни у законодавстві, які відбуваються не так оперативно, як хотілося б.
«Час від часу держава згадує і починає надавати захист власникам і їх бізнесам, але є серйозні« прогалини ». Сьогодні вже створюються слідчі комісії, в т.ч. при Верховній Раді, Мін'юсті, і вони уповноважені розглядати конкретні окремі випадки. А якщо ми маємо справу з гучною подією, то на допомогу приходить оприлюднення всіх відомостей в ЗМІ », - підсумував експерт.