Заповніть форму
та наш менеджер зв'яжеться з вами якнайшвидше
Блог | Потоки

Від чого залежить ціна на соняшник і якою вона буде в 2021 році


Від чого залежить ціна на соняшник і

Україна вже давно зарекомендувала себе одним з найбільших виробників соняшнику, а також основним постачальником соняшникової олії на світовий ринок, який забезпечує більше 50% світового експорту. Щорічно урожай соняшнику встановлював нові і нові рекорди. 2020 рік не повинен був стати винятком - виробництво насіння соняшнику прогнозувалося як рекордне за останні роки. Однак складні погодні умови внесли свої суттєві корективи і вже сьогодні, на тлі дефіцитного врожаю, ціни на соняшник досягли свого максимального піку, а вартість олії відзначена як найвища в історії.
Наш експерт, директор торгового дому заводу «Потоки» Олег Вікторович Шепотько докладно розповів про те, які фактори мають найбільший вплив на формування ціни соняшнику, а також поділився прогнозами на майбутній сезон.

Від чого залежить ціна соняшнику?


Ціна на соняшник в Україні залежить від багатьох факторів: врожаю вітчизняних сільгоспвиробників, кліматичних умов, стабільності валюти, конкуруючих пропозицій насіння, швидкості виходу на ринок. Крім того, ціни можуть змінюватись під тиском світового ринку, під впливом внутрішніх продажів, нацвалюти; вартості посівної сировини, захисту рослин, аграрної хімії; суміжних зернових ринків, цін на дизель і агротехніку, авто і ж / д транспорту. Однак, за словами експерта, головними і основними факторами є врожайність і залежність ціни сировини від вартості масла.

ФАКТОР № 1 - УРОЖАЙ ВІТЧИЗНЯНИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ



Від чого залежить ціна соняшнику?

«Перший фактор, що впливає на коливання цін, - врожайність. У цьому році вона видалася дуже поганою, аж до того, що деякі і зовсім не збирали урожай, а просто переорювали поля. Насіння соняшнику в цьому році зібрали на 3 млн тонн менше, ніж в минулому, і, якщо в середньому по Україні збирали 25 ц з гектара, то зараз, за ​​нашими даними, ця цифра опустилася до 18 ц. До чого це призвело? До того, що зараз багато експертів прогнозують раннє закінчення сезону, місяця на 3 раніше. Зазвичай сезон починається з 1 вересня і закінчується десь до 1 серпня. Разом на 11 місяців насіння всім вистачає, але так як зараз було зібрано на 3 млн тонн менше, то за прогнозами його вистачить лише до кінця травня - початку червня. І це ще оптимістичні прогнози», - ділиться експерт.
Так як багато аграріїв зібрали мінімальний урожай чи не зібрали зовсім, спостерігається дефіцит соняшнику. Однак, великі господарства, які розташовані в регіонах із сприятливими кліматичними умовами або які мають науковий підхід до вирощування насіння соняшнику, обрали правильні гібриди і якісний своєчасний догляд, в цьому сезоні зібрали нормальний, задовільний урожай.

ПОТУЖНОСТІ ВИРОБНИКІВ ЗБІЛЬШУЮТЬСЯ, А СИРОВИННА БАЗА ЗМЕНШИЛАСЯ



ПОТУЖНОСТІ ВИРОБНИКІВ ЗБІЛЬШУЮТЬСЯ, А СИРОВИННА БАЗА ЗМЕНШИЛАСЯ

Протягом попередніх декількох років, незважаючи на різні кліматичні віяння, врожаї були більш-менш стабільними, а коливання цін були сезонними і не виходили за межі критичних значень. Було чітке розуміння, що рік починається з такої-то ціни насіння, а закінчиться приблизно ось такою і зростання буде, наприклад, не більше 100 доларів на тонні протягом сезону.
Однак, цього разу ми бачимо, що потужності виробників збільшуються, а сировинна база зменшилася. Тому робити якісь прогнози на майбутнє поки складно.

ФАКТОР № 2 - ВАРТІСТЬ ОЛІЇ


За словами начальника відділу продажів соняшникової олії заводу "Потоки" Гаріка Арутюняна, цінова ситуація на внутрішньому ринку залежить також і від цін на масло, в тому числі світових.
«По-перше, відразу хочу сказати, що ціна соняшнику безпосередньо пов'язана з ціною соняшникової олії, ринок якої, в свою чергу, залежить від:
- ринку соєвої і ріпакової олій;
- нафти.
На світових біржах соняшникова олія не котується, оскільки займає зовсім маленьку частку в порівнянні з іншими, проте її ціна регулюється за рахунок попиту на соєву (торгується на біржі Чикаго) і пальмову (на малайзійській біржі) олії, основними споживачами яких є Китай і Індія, і нафту. Виходить ось така залежність - якщо соєва або пальмова олія росте, то, відповідно, з'являється попит і на нашу олію, і воно теж зростає в ціні. Якщо соєва та пальмова олії падають, то відповідно і ми падаємо в ціні. Олія - це основна експортна складова, тому що внутрішній ринок споживання у нас невеликий, в порівнянні з тим обсягом, який ми робимо. У рік у нас виробляється майже 6 млн тонн олії і всередині країни стільки не потрібно, тому близько 80% - експортується. При експорті ми, зрозуміло, залежні від світових цін.
Другий момент - вплив олії на ціну соняшника. Якщо вартість олії йде вгору, то і насіння піднімається в ціні. Якщо, навпаки, світова ціна знижується, то ми як виробники теж опускаємо ціну і соняшник йде вниз. В даному випадку, олія - регулятор вартості, оскільки не може бути ситуації, коли її ціна стоїть на місці або опускається, а соняшник дорожчає», - підсумував він.

Спрогнозувати, що буде в наступному сезоні - складно



Спрогнозувати, що буде в наступному сезоні - складно

На сьогоднішній день спостерігається конкурентна боротьба на ринку насіння соняшнику. Трейдери купують і продають олію, фермери значно підвищують ціни, а переробникам доводиться знижувати свою маржу до нуля і навіть йти в мінус, аби працювати і покрити свої витрати. Також директор торгового дому заводу «Потоки» зазначив, що в наступних сезонах в центральній частині України планується розширення потужностей переробки, що спричинить ще більш запеклу конкуренцію серед переробників.
У зв'язку з цими факторами завод «Потоки» розширив географію своєї закупівлі: якщо раніше це була відстань 150 км від заводу, то зараз це 250-300 км. Підприємство співпрацює також з Харківською, Луганською, Полтавською, Донецькою областями.
Говорити про конкретні прогнози на наступний сезон поки важко - ніхто не знає, яким буде урожай.
«Минулого літа ми теж планували, що урожай буде стабільним, тому що фермери добре посадили, була нормальна погода. Але засушливий липень призвів до того, що врожаю просто як такого не стало. Це, відповідно, призвело до нестачі соняшнику, до зростання цін на нього. А що буде в наступному році? Ще не посіяли соняшник, зараз фермери тільки готуються. Начебто погодні умови для посіву сприятливі, а як він буде відбуватися і що трапиться влітку, чи зможе соняшник набрати олійність та інші необхідні властивості - буде зрозуміло тільки з часом», - підсумував Олег Шепотько.