Заповніть форму
та наш менеджер зв'яжеться з вами якнайшвидше
Блог | Потоки

Рентабельність вирощування соняшника в Україні: основні переваги і ризики

Соняшник - основна олійна культура нашої країни, цінність і значення якої не поступається таким широко розповсюдженим культурам, як пшениця, кукурудза, соя. Україна є одним з найбільших виробників і експортерів соняшникової олії у світі і займає провідні позиції за валовим збором насіння. У зв'язку з високим рівнем рентабельності соняшника і великим попитом на його насіння значно розширилися й посівні площі, а також зросли переробні потужності олійних культур. Зважаючи на таку низку фактів і продовжуючи розбирати тему соняшникової культури в Україні, сьогодні ми вирішили детально розібратися, які переваги і ризики існують у процесі вирощування соняшника. 

ОПТИМАЛЬНІ РЕГІОНИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА СОНЯШНИКА В УКРАЇНІ

ОПТИМАЛЬНІ РЕГІОНИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА СОНЯШНИКА В УКРАЇНІ


Природна зона – це першочерговий фактор, який впливає на вибір культури для сіяння, адже для отримання високого врожаю кожної сільськогосподарської культури необхідні різні умови. Якщо говорити про вирощування соняшника, то в Україні оптимальними регіонами є: Дніпропетровська, Кіровоградська та північні частини Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Ґрунт, достатньо забезпечений вологою, поряд із достатньою кількістю тепла і сонця дозволяють культурі максимально розкривати потенціал врожайності й, в цілому, знижують додаткові витрати фермерів на отримання 1 центнера врожаю.

ПЕРЕВАГИ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКОВОЇ КУЛЬТУРИ


І. Висока врожайність, яка забезпечує прибуток


За останні роки, завдяки змінам погодних умов і створенню пластичних гібридів, географія вирощування соняшника істотно змінилася. Якщо раніше традиційною зоною виробництва вважали степову, то за останні 5-7 років площі вирощування культури в деяких лісостепових і поліських областях збільшилися в десятки разів. В середньому 20-23% всіх посівних площ України відводять саме під соняшник, який фактично став запорукою фінансової стабільності більшості вітчизняних фермерів. 

Висока врожайність, яка забезпечує прибуток

Окрім того, соняшник - одна з небагатьох аграрних культур, яка здатна давати непогані врожаї навіть при невеликій нестачі вологи і поживних елементів. Але не варто забувати, що територія України розташована в декількох кліматичних зонах, тому вирощування соняшника в тому чи іншому регіоні може характеризуватися різними проблемами. Найчастіші з них: бур'яни, нестійкість до захворювань, моль, гниль. Правильно підібрані насіння і технологія вирощування, теплий посушливий клімат і чорноземні ґрунти допоможуть уникнути цих неприємностей. Тож при відповідних умовах і дотриманні правил сівозміни вирощування соняшника є дуже вигідним.

ІІ. Великий попит на соняшникову культуру і похідні продукти


Соняшник – це культура, попит на яку завжди був і залишається стабільно високим.

Олія

Основний ринковий сегмент соняшника - видобуток олії, попит на яку зростає щорічно. Головним чином, це зумовлене підвищенням обізнаності населення в галузі охорони здоров'я та оцінки переваг продукту. Соняшникова олія багата на вітаміни А і Е, лінолеву кислоту і мононасичені жири. Крім того, олія, отримана з насіння високоолеїнового соняшника, використовується виробниками харчових продуктів з метою заміни нездорових трансжирів.
Великий попит на соняшникову культуру і похідні продукти

Шрот

Шрот, що залишається після видобутку олії, є багатим джерелом білка і прекрасним кормом для сільськогосподарських тварин, містить більше клітковини і метіоніну.

Шрот, що залишається після видобутку олії

РИЗИКИ У ПРОЦЕСІ ВИРОЩУВАННЯ


Складна технологія


Технологія вирощування соняшника, не зважаючи на поширеність культури, є однією з найскладніших в землеробстві. Для отримування стабільних прибутків і зниження ризику виснаження і зневоднення ґрунтів, необхідно постійно дотримуватися основних агротехнічних правил. Соняшник – рослина, дуже вимоглива до високого рівня родючості земель, світло-, тепло- і вологозабезпеченості, тому слід обирати посівні території з добрим зволоженням і ґрунтами, багатими на гумус і поживні речовини, нейтральної кислотності.
Ця культура має досить високу посухостійкість, але достатнє забезпечення вологою, особливо в період бутонізації та цвітіння - дуже важливий фактор для отримання високих врожаїв. Якщо ж рослини страждають від посухи в більш пізній період, то в їх насінні знижується вміст олії. Однак, в обох випадках спостерігається погіршення кількісних і якісних показників врожайності.

Технологія вирощування соняшника є однією з найскладніших в землеробстві.

Помилки в технології вирощування - дороговартісні


Найгострішою проблемою при вирощуванні зазначеної культури є недотримання правила сівозміни. Соняшник - це високорентабельна культура, популярна серед фермерів, адже продаж насіння забезпечує високий прибуток. Тому для аграріїв існує велика спокуса порушити одне з головних правил і посіяти соняшник по соняшника. А це означає або збільшити його частку в сівозміні і висівати його другий рік поспіль, або взагалі вирощувати в монокультурі, тобто беззмінно. Такий варіант можливий і навіть можна буде отримати врожай. Але повторний висів соняшника, крім очікуваного прибутку, може нести в собі і певні ризики:
  • падалиця соняшника (боротьба з падалицею ведеться шляхом проведення культивації, а це - вимушений пізній термін посіву і як результат - зниження грунтової вологості);
  • підвищений ризик розвитку хвороб (особливо кореневі гнилі, фузаріоз, альтернаріоз, біла і сіра гнилі та інші захворювання, які складно контролювати на соняшника);
  • збільшення шкідників культури в посіві;
  • засмічення поля бур'янами;
  • проблеми з контролем злакових дводольних багаторічних бур'янів;
  • поява дводольних бур'янів;
  • зниження врожайності посіву та якості насіння;
  • зниження прибутку від вирощування соняшника;
  • економічні ризики.

Помилки в технології вирощування - дороговартісні

На сьогодні кожне підприємство або ж навіть звичайний фермер обирає для себе стратегію ризику і отримання економічного ефекту. Є два шляхи за допомогою яких можна вирішити питання економічної ефективності на підприємствах. Перший - підвищення якості сільськогосподарських культур і збільшення врожайності. Другий - максимально знизити витрати і оптимізувати виробничий процес зберігання або збільшувати врожайність.

Виходячи з цих двох шляхів створено 3 моделі, які дозволяють знизити економічний ризик при вирощуванні соняшника:
  • Низьковитратна. Застосовується в регіонах з так званим «ризикованим вирощуванням», тобто вирощування культури за несприятливих для неї погодних умов (посуха), грунтів. Коли витрати потрібно звести до мінімуму, а врожаї отримати високі. Застосовують добрива низької якості, а насіння і засоби захисту середньої якості. В результаті отримують мінімальний економічний ризик через невеликі капіталовкладення.
  • Середньовитратна. Застосовується у всіх регіонах, однак частіше за все в центральних областях, де існує ризик посухи, але ставки роблять на чорноземи. Застосовують якісні, але відносно недорогі засоби захисту, не економлять на добривах і насінні. Врожайність залежить від погодних умов, а ризик - від терміну посіву (зменшує його ранній посів).
  • Високовитратна. Застосовується в регіонах з достатнім зволоження рослин протягом всього періоду вегетації (західна Україна). Використовують високоякісний посівний матеріал (насіння соняшника і насіння інших культур) з високим потенціалом врожайності, якісні засоби захисту і добрива, а відповідно якість передбачає і високу ціну. Дози застосування максимальні, тому, відповідно, за таких умов і спостерігаються рекордно високі показники врожайності.
За статистикою на сьогодні аграрії найчастіше звертаються до другої моделі.

Підвищення цін і незрозумілі перспективи

Підвищення цін і незрозумілі перспективи


Скорочення світового виробництва соняшника в світі, і в Україні зокрема дає про себе знати.
У 2021 році ціни на соняшник знову б'ють рекорди сезону. Щорічно урожай досягав нових, вищих показників і 2020 рік не повинен був стати винятком - виробництво насіння соняшнику прогнозувалося як рекордне за останні роки. Однак складні погодні умови внесли свої суттєві корективи і вже сьогодні, на тлі дефіцитного врожаю, ціни на культуру досягли свого максимального піку, а вартість олії відзначена як найвища
 в історії. Тому говорити про конкретні прогнози на наступний сезон поки важко.