Заповніть форму
та наш менеджер зв'яжеться з вами якнайшвидше
Блог | Потоки

Точне землеробство в сільському господарстві: переваги, особливості застосування

Завдяки родючому чорнозему, сільське господарство в Україні - одна з ключових галузей в системі економіки. За багато років дана сфера, як і безліч інших, зазнавала певних змін і нововведень, адже сьогодні необхідно йти пліч-о-пліч з часом і не можна стояти на одному місці. З'являється інструментарій, який виконує всю роботу за Вас самостійно, впроваджуються різні технології і методи, які дозволяють підвищувати врожайність на українських полях і тим самим досягати нових, кращих результатів. У сьогоднішньому матеріалі ми детально зупинимося на одному з таких методів, і завдяки експертній думці керівника відділу точного землеробства компанії «Агротек» Сергія Титаренко з'ясуємо його переваги та особливості.

ТЕХНОЛОГІЯ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА: У ЧОМУ СУТЬ?


Точне землеробство - це комплексний підхід до управління продуктивністю грунту із застосуванням різних технологій, у тому числі комп'ютерних та супутникових, які, в першу чергу, покликані підвищити ефективність сільського господарства, скоротити витрати і спростити управління технікою. Вони масштабуються і підходять як для відносно невеликої ферми, так і для великого агрохолдингу.

Якщо говорити коротко, точне землеробство - це управління врожайністю на кожній окремій ділянці посівної площі. Адже умови для зростання і розвитку рослин в межах одного і того ж поля подібні, але не однакові. За допомогою інформації, отриманої завдяки супутниковій зйомці та іншим сучасним технологіям, на кожній виділеній ділянці можна визначити реальні потреби в добривах, поливі та інше. Такий точний підхід в результаті забезпечить максимальний ефект при оптимальній витраті речовин.

Дана технологія і її методи абсолютно по-різному сприймаються і впроваджуються як українськими, так і світовими компаніями, оскільки і сам термін «точне землеробство» - досить узагальнений. Система автоматичного водіння, електронні кордони, точні сигнали антени, встановленої на техніці, агрохімічні дослідження грунту, аналізи, вимірювання ущільнення грунту, глобальне позиціонування GPS, оцінки врожайності - це ще неповний перелік того, що входить в систему точного землеробства і активно використовується на аграрних підприємствах.
Їх можна застосовувати всі одразу, або лише деякі з них. Головне - виконання поставлених завдань і досягнення запланованого ефекту.

ЕТАП 1: ПРАВИЛЬНЕ ЗОНУВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СУПУТНИКОВИХ ДАНИХ


Зонування за допомогою супутникових даних

Методи точного землеробства, перш за все, базуються на максимально деталізованих картах полів, розбитих на ділянки. Такі дані дозволяють фахівцям отримати безліч відомостей: рівень вологості грунту (в тому числі УГВ), хімічний склад, кут нахилу поверхні, вітри, які переважають саме на цій ділянці, наявність природних і штучних об'єктів і відстань до них (водойми, ліси, дороги, підприємства та інше), кількість сонячного випромінювання. Чим детальніша така карта, тим точніше будуть працювати комп'ютерні і супутникові технології, а, відповідно, можна буде швидше і ефективніше вносити зміни у виробничий процес.

Такої ж думки дотримується і експерт Сергій Титаренко: «Безліч світових компаній провели ряд досліджень методик накладання квадратної сітки на поле і прийшли до висновку, що в одну зону можуть потрапляти різні ділянки, обумовлені історично або рельєфом, або оброблювані різними землевласниками. Такі моменти обов'язково потрібно визначати, брати пробу грунту. Тому для отримання максимального ефекту важливим є грамотний і правильний поділ поля. Щоб це реалізувати, беруться супутникові знімки за кілька років (згідно з бажанням клієнта), які в подальшому фахівці усереднюють і таким чином виділяють на полях певні зони, складені історично протягом попередніх 5-7 років. У цих же зонах промальовується маршрут руху пробовідбірника».

ЕТАП 2: АГРОХІМІЧНИЙ АНАЛІЗ  - ЗАПОРУКА УСПІШНОЇ РОБОТИ З ГРУНТОМ


Агрохімічний аналіз

Як правило, ще одним базисом методології точного землеробства є правильний агрохімічний аналіз грунту. Після зонування поля, як було сказано раніше, промальовується маршрут руху пробовідбірника, який з максимальною точністю на заданій глибині відбирає зразки грунту.

«Які б датчики та обладнання не стояли на тракторах, комбайнах та іншій техніці, саме правильний агрохімічний аналіз є фундаментом, азбукою, з якої необхідно починати роботу. Адже якщо вносити добрива і обробляти грунт не розуміючи, що в ньому міститься, результату досягти звичайно можна, проте не максимально ефективного. На щастя для українських виробників, наші чорноземи мають певні властивості, які пробачають багато агрономічних помилок. Піщані грунти, в свою чергу, таких помилок не стерплять. При неправильному поводженні з ними отримати хорошу врожайність буде вкрай складно », - говорить Сергій Титаренко.

Після виконання робіт (відбору ґрунту в полях), проби відправляють до лабораторії для проведення точного агрохімічного аналізу. Однак і сам по собі вибір такого закладу є одним з найважливіших моментів, адже навіть якщо коректно реалізувати всі попередні етапи, але лабораторію для аналізу вибрати неправильно - не варто очікувати оптимальних результатів.

«В даному випадку сміливо можна довіряти європейським і американським лабораторіям, оскільки їх методики відрізняються від тих радянських, за якими сьогодні проводиться аналіз в більшості українських лабораторій. Вони більш сучасні і тому від агрохіміка, який далі буде робити рекомендації виходячи з результатів, також потрібні певна освіта і досвід», - зазначив керівник відділу точного землеробства.

ЕТАП 3: РЕКОМЕНДАЦІЇ КВАЛІФІКОВАНОГО АГРОХІМІКА І ПІДБІР ДОБРИВ


На основі отриманих результатів аналізу та інших даних, фахівець повинен сформувати оптимальні рекомендації по підбору добрив і обробці поля, які далі будуть внесені в дисплей обробної техніки.

«Оскільки у різних добрив різний відсоток вмісту поживних речовин, а нам необхідно обрати збалансований склад, то агрохімічний аналіз допоможе зрозуміти, яких елементів бракує в грунті, а чого навпаки в надлишку. Якщо підприємство не має інформації про вміст поживних речовин, тоді агроном при виборі добрива керується різними опосередкованими параметрами, однак це вже не є оптимальним варіантом. Найголовніше - це правильно нагодувати рослину і вибрати збалансований склад в співвідношенні з ціною», - повідомив експерт.

Далі залишається лише реалізувати всі отримані рекомендації і відстежувати результати.

ПЕРЕВАГИ ТЕХНОЛОГІЇ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА ДЛЯ АГРОПІДПРИЄМСТВ


Кожен з методів роботи завжди має як недоліки, так і незаперечні переваги і зараз ми розберемо, чому підприємствам вигідно переходити на технологію точного землеробства.

  • Аудит земельного банку

Завдяки проведенню аудиту земельного банку підприємство може зрозуміти чітке місце розташування, кордон, і площу оброблюваних ділянок.

Думка експерта: «Дуже важливо розуміти кордони і місце розташування власних ділянок, однак найчастіше їх вимірюють і вносять за допомогою якихось дешевих пристроїв або просто малюють контур поля на карті. Найкращим варіантом є внесення даних контуру полів у вбудований дисплей обробної техніки, щоб виключити ймовірність обробки сусідньої або чужої ділянки. Якщо раптом оператор помилково заїде на неї, то автоматика сама просто вимкне секції».

  • Мінімізація або повне виключення помилок

Під час роботи агрегату участь в процесі людини (механізатора) зводиться до мінімуму. В основному він контролює, чи правильно машина виконує інструкції. Техніка, ведена супутниковою навігацією, рухається по полю, вносить в грунт насіння і добрива, регулюючи їх кількість на кожній дільниці згідно отриманих рекомендацій.

«Завдяки GPS курс прокладається так, щоб виключити накладки або просвіти між обробленими смугами. Це називається системою паралельного водіння», - роз'яснює Сергій Титаренко.

  • Оптимальна закупівля добрив і ніяких непотрібних витрат

Даний метод дозволяє підприємствам більш оптимально закуповувати добрива відповідно до точних потреб рослин і не витрачати кошти на те, що не потрібно.

  • Внесення добрив по картах завдань (або приписів)

Використовуйте всі наявні дані з максимальною вигодою для Вашого підприємства, скориставшись функцією автоматичної побудови карт диференційованого внесення посівного матеріалу, добрив і засобів захисту. Використання карт-завдань з різною нормою внесення дозволить отримати максимум прибутку з мінімальними витратами.

  • Усунення всіх лімітуючих факторів для підвищення врожайності

Точне землеробство дозволяє не тільки провести агрохіманаліз на необхідні поживні речовини, а й визначити інші лімітуючі фактори, що заважають розвитку рослин.

Думка експерта: «Наприклад, вимір ущільнення грунту. Це один з факторів, який також досить сильно впливає на врожайність. Ущільнення грунту або наявність в ньому плужної підошви не дозволяють правильно розвиватися рослинам. Дана проблема вирішується використанням глибокорозпушувача».

ТОЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА


Відносно вирощування соняшника - всі ці методи і технології також можуть застосовуватися, адже дана технологія доступна для будь-якої культури. Крім того, часто в рамках системи точного землеробства фахівці пропонують додаткову послугу для соняшника - зміна норми висіву.

«Якщо у підприємства є програмована сівалка з дисплеєм і бажання заощадити на посівному матеріалі (або просто за ті ж гроші купити більш дорогий матеріал), в такому випадку, крім перерахованих вище послуг, можна скласти карту диференційованого висіву насіння. Це довгий і трудомісткий процес, і не завжди все виходить в перший рік. Після проведення всіх необхідних досліджень закладаються демо-ділянки, експерименти. І далі разом з агрономами підприємства ми спостерігаємо, які методи спрацьовують, а де потрібно щось змінити, - сказав Сергій Титаренко.

КУЛЬТУРА ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА В УКРАЇНІ


Культура точного землеробства в Україні

Підприємства, які працюють за методикою точного землеробства, поширені на території всієї України. Однак, за словами експерта, їх відсоток критично малий: «Сільгоспвиробники начебто і прагнуть перейняти успішний досвід колег з Європи, де відсоток підприємств, які застосовують цю технологію дорівнює практично 100. Але в сьогоднішніх реаліях в Україні цей показник не досягає навіть 10%. Якщо подивитися на якісь закордонні компанії, на ту ж Польщу, Німеччину, Угорщину - там цей процес регулюється на законодавчому рівні і підприємства просто не отримують державних дотацій, якщо не проводять точних і правильних досліджень на своїх полях. Так, там використовуються різні методики, починаючи від найпростіших аналізів (але в професійних лабораторіях), і закінчуючи масштабним комплексом інноваційних технологій. Ми, в свою чергу, дуже хочемо, щоб в Україні також цей ріс показник і своїми силами намагаємося підвищити культуру землеробства, допомогти сільгоспвиробникам підвищити рентабельність свого виробництва».

Точне землеробство - нехай і поширена в світі технологія, проте в Україні вона ще не знайшла великий відгук. В першу чергу, це пов'язано з тим, що впровадження таких методик є трудомістким і фінансово дорогим, вимагає певних знань і навичок. Крім того, більшість українських лабораторій поки що не готові надавати результати агрохімічних аналізів належної якості, оскільки керуються радянськими підходами в роботі.

Ті інноваційні тенденції, які спостерігаються останнім часом (наприклад, обприскування за допомогою безпілотного дрона), на думку експерта, засновані переважно на маркетингу, а не на великій користі і потребі в них. Точне землеробство, в першу чергу, базується на тих методах і технологіях, які довели свою точність, надійність і ефективність.